Share on OVI ja muuta OVI tauhkaa

By Laimea Silli

Kun oli Juhannuksena sopivasti aikaa, tuli vihdoin perehdyttyä tuohon Nokian Share on Ovi palveluun. Olin rekisteröitynyt sinne jo kuukausia sitten mutten ollut tehnyt sillä yhtään mitään. No logattuani sisään ja luettunani ohjeita ja FAQ-sivustoja tajusin että tämä on parasta mitä on tapahtunut Flickrin jälkeen ja paljon parempaa. Verrattuna Flickriin tämä on suorastaan ylivertainen, tässä on kaikki ne mitä flickirissäkin on mutta

  • kuvien lisäksi palveluun voi uploudata ja tallettaa yli 100 erilaista tiedostotyyppiä: videoita, kuvia jne. Flickrihän tukee vain kuvia.
  • mitään latausrajoituksia ei ole (ei määrä eikä kokonaismäärä). Flickrissä voi upata vain 200 kuvaa, kuukaudessa on enimmäissiirtomäärä ja samoin siellä muistaakseni on kokonaiskoolle rajoitus. Share on OVIssa on tietääkseni vain yksi kokoon liittyvä rajoitus. Yhden tiedoston koko saa olla enintää 100 Megaa.
  • kanavia voi perustaa helposti ja nopeasti ja lisätä niihin käyttäjät ja käyttöoikeuksia ja moderointioikeuksia.
  • OVI palvelussa olevat kuvat ja muut saa linkattua kotisivulleen, blogeihin jne. Tukee myös RSS fiidejä
  • Audio ja videoclipit voi podcastata ja lisätä iTunesiin, josta kaverisi voivat hakea ne omaan iPodiinsa.
  • Kännykästä on helppo ja nopea upata kuvat ja videot joko sähköpostilla (joka kanavalla oma sähköpostiosoite), MMS:llä tai puhelimeen asennetulla Share Online softalla. Ekat kuvat ja videot siirsin kännykästä sähköpostilla wlanilla palveluun. Halutessaan voi sähköpostilla kuvia siirtäessään myös komentaa palvelun tiedottamaan kanavan käyttäjille sähköpostilla uusista kuvista.

Lomakuvat ja videot voi siis tallettaa omaan kanavaan kätevästi ja vaikka suoraan reissusta ja lisätä oikeudet halutuille henkilöille. Ei siis tarvitse mailata isoja liitetiedostoja tai muuten hoitaa hommaa. Flickr, jossa olen juuri törmännyt 200 kuvan rajoitukseen, saa nyt jäädä ja käytän vastedes pelkkää Share on Ovi palvelua.

Nokian OVI palvelu on siis tämän osalta lähtenyt mainiosti liikkeelle ja tämä on tietääkseni paras kuvanjakopalvelu mitä webistä juuri nyt löytyy. Nokia näyttää etenevän mainiosti myös tuolla kartta/paikannuspuolella.  Viikko sitten kirjoitin mitä kaikkea kuvittelisin karttapalvelulla voitavan tehdä. Nokialta on nyt tullut tietoja mihin ja miten karttapalvelut etenevät. Digitoday uutinen 1 ja Digitoday uutinen 2. Nokia siis aikoo luoda loppuvuodesta OVIin palveluun jolla voi luoda reittejä, jakaa niitä kavereilleen ja siirtää luuriinsa. Lisäksi Maps rajapinnat aiotaan avata sovelluskehittäjille jotka siis voivat kehittää omia sovelluksiaan jotka hyödyntävät Mapsia. Voisi siis kuvitella että tästä tulisi jotain Google Mapsin kaltaista ja parempaakin. Tässä pari esimerkki miten Googlen karttapalvelun APIa on hyödynnetty, esimerkki 1 ja esimerkki 2. Jotain tälläistä lienee tulossa myös Nokia Mapsiin ja kun noita esimerkin mukaisia palveluita sinulla on mukanasi luurissasi niin tulevaisuudessa ihmetellään miten ilman noita joskus tultiin toimeen aivan kuten nyt ihmetellään miten tultiin toimeen ilman kännykkää ja internettiä. Nokian edustaja kommentoi näin: “Haluamme tehdä rajapintojen avaamisen oikein siten, että ohjelmoijat voivat tehdä ohjelmia, jotka pystyvät olemaan vuorovaikutuksessa Mapsin kanssa sekä kännykällä että PC:llä.” Tuo Plazes-ostos taas mahdollistaa mikrobloggauksen paikkaperusteisesti ja kun integroidaan hyvin Mapsiin saadaan aika hauska palvelu aikaiseksi jolla voit seurata missä kaverisi menevät ja mitä tekevät jos he niin haluavat.

Musiikin osalta siirrän OVIin kaiken musiikkikauppani kun Nokia alkaa myydä musiikkinsa ilman DRM:ää. Nyt olen sitä lähinnä kokeillut. Tosin eipä sitä kauheasti musaa tuu ostettua enää. Kuuntelen radiota ja webbiradiota ja vanhoja hyviä CD:täni.

N-Gage palvelu on hyvä. Fifa-futispeli on suorastaan loistava, sitä on tullut pelailtua jonkun verran. Wormsia odottelen ja myös kiihtyvyysanturipelejä. Noksun monissa N-sarjalaisissa on kiihtyvyysanturit ja niiden avulla saisi tehtyä hauskoja pelejä kuten iPhonelle tehdyt kiihtyvyysantureita hyödyntävät pelidemot ovat osoittaneet.

Mahtaakohan Sports Tracker jossain vaiheessa päätyä osaksi OVIa? Sinne se hyvin sopisi ja palvelu on suorastaan loistava.

Minusta Nokia etenee hyvin OVIn suhteen ja ensi vuonna tuolta on lupa odottaa jo tuottoja ja etenkin sitä että kännykänkäyttäjä koukuttuu Nokian luureihin. Minusta OVI lisää Nokian osakkeen potentiaalia merkittävästi.

Avainsanat: , , , , ,

Yksi vastaus to “Share on OVI ja muuta OVI tauhkaa”

  1. Nokialta uusia Ovi-palveluita « Rakas sijoituspäiväkirjani sanoo:

    [...] Maps 3.0 on näköjään jo ladattavissa, tosin ei ole vielä saatavilla N95 8GB eikä E90 malleille. Harmi, olisin halunnut kokeilla samantien. Samoin Maps on Ovi on jo käytettävissä. Minusta tämä on loistava uudistus ja lisäys erinomaiseen navigointi / paikannuspalveluun enkä ymmärrä miksi kukaan ostaa erillistä navigointilaitetta kun Nokia tarjoaa samat ja paremmatkin ominaisuudet. Nokia kertoi palvelusta ennakkotietoja jo juhannuksen tienoilla. [...]

Jätä kommentti