SonyEricsson osoittaa elonmerkkejä

By Laimea Silli

SE julkisti tänään ihan komean hiplainluurin jolla on komea suomalainen nimikin: Aino.  Luurissa on speksit ihan kohdallaan.  8.1 Mpix kamera, 3″ kosketusnäyttö ja slaiderinäppis (ei kylläkään qwery), GPS ja Google Maps, akunkesto näyttää olevan kohdillaan. Käyttiksestä ei ollut mitään mainintaa missään, oletan että se on SE:n UIQ-pohjainen viritys.

sony-ericsson-aino-01

Hienoin ominaisuus on kuitenkin PS3 ohjaus samaan tapaan kuin PSP:llä. Pleikkari kolmosta on myyty noin 22 miljoonaa (itsellänikin on sellainen) ja monet PS3:n omistavat voivat harkita tämän luurin ostamista sillä sen avulla luurilla voi ohjata PS3:sta ja etänä mistä tahansa GPRS-yhteyden tai wlan-yhteyden kautta. PS3:n kovalevyn sisältöä eli kuvia, musaa ja videopätkiä voi striimata luuriin. Ymmärtääkseni PS3 pitää jättää päälle ja se kuluttaa aika paljon virtaa.

Ratkaisin itse saman ongelman siten että hankin Linux-pohjaisen QNAP MediaServerin joka tukee UpNP:tä ja lisäksi toimii webbiserverinä, back-up serverinä, printteriserverinä, FTP-serverinä, SQL-serverinä, valvontakameroiden ohjauskeskuksena ja talletuslaitteena (tarvittaessa) jne. Laite osaa joka itsenäiset FTP- ja Torrent-lataukset. Eikä kuvien katsominen, musan soitto ja videoiden pyöritys ole laitteesta eikä paikasta kiinni. Pääsen mediatiedostoihin kiinni kännykällä, tietokoneella, N810:lla ja PS3:lla kotoa ja mistä tahansa missä on wlan tai GPRS-yhteys. Ko. purkki on koko ajan käynnissä kahdella 750 GB raidatulla kovalevyllä ja kuluttaa lepotilassa vain 5w virtaa. Oma systeemini on siis huomattavasti monipuolisempi kuin tuo PS3:n ympärille rakentuva systeemi eikä ole päätelaiteriippuvainen. Suosittelen.

SonyEricsson ilmoitti samalla että lisää leffat PlayNow Arenansa tarjontaan siten että vuodessa SE:n kännykän omistaja ja PlayNow Arenan käyttäjä voi katsella ilmaiseksi 60 eri filmiä, joista yhtäaikaa on tarjolla n. 15 eri filmiä. Tarjonta vaihtuu tasaisin väliajoin (n. 4 uutta leffaa kuukaudessa korvaamaan palvelussa olevia). Leffan saa siirettyä luuriin PC:n kautta ja se on siirron jälkeen katsovissa 90 päivän ajan. Nokiahan kertoi myös joku aika sitten että leffoja ja vdeoita on tulossa joskus Ovi Storeen. Toivoisin mahdollisimman pikaista toimintaa tässä. Online Kännykkävideovuokraamo olisi hyvä idea.

Olen ihmetellyt jo pidempään miksi SE ei käytä hyödykseen ja integroi luurejaan paremmin emoyhtiönsä Sonyn palveluihin ja tuotteisiin. PS3, elokuva- ja musiikkitarjonta jne. Nyt vasta alkaa tapahtua. Liian myöhään?

SE:n pääjohtaja uskoo että että kännymarkkina kääntyy globaalisti kasvuun 3Q:lla tai viimeistään 4Q:lla. Kuukauden päästähän tuo 3Q jo alkaa ja osakkeethan ennustavat asiat hienosti etukäteen ja siksi Nokian kurssikin on sielä alle 7 euron lukemista noussut nykyisiin n 11 euron lukemiinsa missä on nhyt junnannut jonkin aikaa.

Avainsanat: , , , , , , , ,

Jätä kommentti