Mikään puu ei kasva taivaaseen. Ei Research In Motionkaan. Viime viikon torstaina julkistettu tulos romahdutti kurssin torstain 83 dollarista tämänpäiväiseen 68 dollariin ja tänään on sentään RIMMin osake hieman toipumassa. Eilen kurssi nimittäin sulki 66 dollariin eli sellainen 20% pudotus viime torstailta. Toki maaliskuun 35 dollarista on noustu todella hienosti.
Liikevaihto kasvoi edelleen aika reippaasti eli 37% mutta alas on pudottu näistä ajoista. RIMM myi kvartaalinsa (kesä-elokuu) aikana 8.3 miljoonaa luuria missä on vain hieman nousua edelliskvartaalin 7.8 miljoonasta. 3.8 miljoonaa uutta Blackberry tiliä avattiin (eli käytännössä mobiilisähköpostitiliä). 80% myydyistä luureista meni yksityiskäyttöön, mikä on ehkä hivenen yllättävää sillä RIMM on profiloitunut sähköpostiluurina ja nimenomaan työsähköpostiluurina. RIMMillä tuntuu olevan edessä nyt kasvun hidastuminen ja se on yhtiölle uusi asia. Kohta alkavat tuijottaa kuluja ja optimoida kustannusrakennettaan.
Pahin pettymys ei ollut kuitenkaan myytyjen luurien määrä eikä hidastunut liikevaihdon kasvu vaan se että se petti kaikki odotukset mukaanlukien myös 3Q liikevaihtoennuste, ennustettu putki on 3.6 – 3.85 miljardia dollaria (2Q:lla 3.53 miljardia) . Yhtiön mukaan tänä jouluna operaattorit ja jälleenmyyntikanava eivät aio hankkia luuria varastoihinsa entisiä määriä vaan tilaavat paljon varovaisemmin. Riskinä tässä on tietysti se että jos loppukysyntä vilkastuu saattaa jälleenmyyjillä loppua luurit kesken tai ehkä siellä kilpailijan varastossa löytyy luureja, ehkäpä toisenmerkkisiä?
Tags: RIMM