Romauttaako Egypti kurssit ensi viikolla?

Perjantaina kurssit kääntyivät globaalisti laskuun Egyptin tilanteen takia ja kun pahin rytinä on mahdollisesti vielä edessä saattaa olla vaikea viikko osakkeille edessä. Egyptin 80 miljoonainen kansa ja maailman 2. suurin kaupunki Kairo ovat ihan toinen juttu kuin pieni Tunisia vaikka aika köyhiä nuo egyptiläiset ovatkin. Egypti on myös maailman suurin arabivaltio. Mubarak joutuneen väistymään ja toivottavasti tuo tapahtuu mahdollisimman rauhallisesti, mutta mitä käy sen jälkeen? Aktivoituuko Al Quaida ja muut ääri-islamistit maassa vai tuleeko maahan oikeasti toimiva demokratia  ja maa löytää uuden kukoistuksen ja rauhan. Pahimmassa tapauksessa alueen turvallisuuskehitys ottaa pahasti takapakkia. Ja mellakointi voi levitä yhä uusiin maihin kuten Saudi Arabiaan.

Levottomuuksien kärjistyminen romahduttaa maan talouden, erityisesti matkailu tulee kärsimään pahasti. Maa on erittäin iso puuvillan viejä joten vaatetusteollisuudella tällä voi olla isotkin vaikutukset. Egypti on myös suhteellisen suuri öljynviejä.

 

Advertisement

Tags: , ,

One Response to “Romauttaako Egypti kurssit ensi viikolla?”

  1. timppa Says:

    Egypti on kyllä itse asiassa muuttumassa öljynviejästä nettotuojaksi, ellei ole jopa jo muuttunut; tuotanto on tällä vuosituhannella laskenut samalla kun kotimainen tarve on noussut.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Connecting to %s


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.